O blogu

Witam na blogu rowerowo-podróżniczym. Powstał on z myślą, aby wreszcie w jednym miejscu umieścić relacje i zdjęcia z wyjazdów, w których uczestniczyłem. W tym miejscu będę zamieszczał informacje ze swoich bieżących wycieczek, tych mniejszych i tych większych. Tytuł blogu, umieszczony powyżej nie bez powodu tak brzmi, bo rower to nie tylko rozrywka na niedzielne popołudnia, ale i świetny środek transportu do poznawania nowych miejsc. Świat postrzegany z rowerowego siodełka jest inny niż ten widziany przez szybę samochodu. Aby przekonać się o tym nie trzeba mieć formy zawodowego kolarza, ani drogiego roweru, wystarczy być otwartym i gotowym na przygody.

poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Zakup używanego roweru (z allegro) - krótki poradnik


Mój żółty rower, którego regularnie używałem i przypinałem na mieście, właśnie zakończył żywot. 4 lata temu złożyłem go z zużytych części, które zalegały mi w garażu. Ramę wtedy faktycznie skołowałem ze... śmietnika. Można się śmiać, ale na miasto gdzie obecne jest coś takiego jak złodziejstwo, niczego więcej nie potrzeba. Cóż, po 3400 km pożegnałem się z żółtą strzałą, dumnie wynosząc ją tam gdzie ją znalazłem, czyli do kontenera.

Stanąłem przed zakupem używanego roweru na miasto i zadanie to okazało się trudniejsze niż zakładałem. Złożenie kolejnego roweru ze złomu pewnie byłoby łatwiejsze, niż zakup używki ;). W tym poście napiszę na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać przy zakupie roweru z rynku wtórnego. Nie ma znaczenia czy chcemy nabyć rower na miasto, czy może taki aby porozbijać się po lesie. Zasady przy zakupie są podobne.

Po pierwsze: jakiego roweru chcemy i za ile ?
Warto to określić na samym początku, pozwoli nam to wstrzelić się w określony przedział rynku. Ja na początku chciałem przełajówkę na kołach 28", ale po konsultacjach zdecydowałem, że kupię klasycznego górala na kołach 26". Założenie było takie, że ma mieć aluminiową ramę w rozmiarze 17÷20 cali, stery A-head, i najlepiej jak będzie to jakaś firmówka, a nie no name. Pułap cenowy ustawiłem na 550 zł, ale ostatecznie podwyższyłem go do 700 zł. Skąd te zmiany ?. Ano stąd, że za pięć i pół stówki ciężko kupić coś przyzwoitego na aluminiowej ramie.


Po drugie: gdzie nabędziemy używany rower ??
Opcji jest wiele: allegro, tablica.pl (olx.pl), lokalna giełda, lombard. Ja skupiłem się na tym pierwszym i nie jest to wyjście proste. Dlaczego ??. Bo nie mamy możliwości osobistego sprawdzenia czy koła nie są scentrowane, czy poprawnie działają przerzutki, czy amortyzator nie jest zajechany, czy wszystko działa tak jak należy. Jak mamy możliwość osobiście sprawdzić rower, przymierzyć go, przejechać się, to zawsze to łatwiej wyrobić sobie o nim zdanie. W osobistym kontakcie ze sprzedawcą jest jeszcze jeden plus - łatwiejsza negocjacja ceny.

Apropo ceny, jest jedna bardzo ważna kwestia. Nie muszę wspominać, że nie bawimy się w świadome i jawne paserstwo !. Bądźmy szczerzy, bardzo ciężko jest ocenić czy nabywany rower nie pochodzi z kradzieży i czy nie stajemy się nieumyślnymi paserami. Jak jest paragon i kwity z pieczątką to dobrze. Jak sprzęt jest ocechowany i wiarygodność idzie potwierdzić to jest jeszcze lepiej. Niestety, najczęściej nie ma ani jednego, ani drugiego i nie koniecznie musi to znaczyć, że rower był ukradziony. Niektóre przypadki natomiast śmierdzą na kilometr. Jak ktoś sprzedaje drogi rower w niskiej cenie i nie jest w stanie uwiarygodnić jego pochodzenia, to coś jest nie tak. Takie okazy proponuję omijać szerokim łukiem. W 99% będzie w nich haczyk. 


Po trzecie: jeśli allegro to jakie warunku musi spełniać aukcja sprzedającego ??
Odpowiem jednym zdaniem. Aukcja, opis przedmiotu, zdjęcia, wszystko musi być zrobione TIP TOP. Kupujemy przez internet i nie pojedziemy z Krakowa do Bydgoszczy po rower, tylko skorzystamy najprawdopodobniej z opcji przesyłki. Cena 50 zł za kuriera jest rozsądna. Raz nakręciłem się na pewien rower i gość w aukcji wpisał 25 zł za wysyłkę - coś za nisko mi się wydawało. Zacząłem go dopytywać przez mail'a to odpisał, że koszt dostawy wpisał "na wariata". Spytałem o ostateczny koszt wysyłki, to dostałem odpowiedz że "70 zł, ale nie ma pewności". Po tej informacji porzuciłem tego sprzedawcę, razem z jego rowerem za brak konkretów.
Inna sprawa to zdjęcia roweru. W aukcji mają być zdjęcia kupowanego przedmiotu, a nie fotki ściągnięte ze strony producenta. Wszystkie fotografie mają być wyraźne, duże, zrobione w dobrym oświetleniu. Zdjęcia wielkości znaczka pocztowego, zrobione "kalkulatorem" według mnie skreślają aukcję. Nie mam czasu prosić sprzedającego, aby łaskawie zrobił poprawne zdjęcia i podesłał je dzień później. Oferta sprzedaży na starcie ma być dobra. Na zdjęciach poza widokiem ogólnym mają być detale czyli napęd, opony, amortyzator, siodełko, kierownica etc. Fotografie mają dać nam wzrokowy pogląd czy mamy do czynienia z zajechanym sprzętem czy przyzwoitym rowerkiem. Wiadomo, że wygiętego haka przerzutki nie zauważymy na zdjęciu, ani lekko scentrowanego koła. Takie elementy zawsze będą obarczone ryzykiem. Dlatego oprócz aukcji, patrzymy na samego sprzedającego. Jeżeli gość/gościówa ma
50 pozytywów, ani jednego negatywa i sprzedał już kilkadziesiąt rowerów, to możemy być raczej spokojni. Co innego jak trafimy na "świeżego" sprzedawcę, albo kogoś kto złapał już parę negatywów i ma nienajlepsze oceny. Wtedy należy się dobrze zastanowić, czy to nie jest zwykły naciągacz, który poluje na "jeleni" i wciska im kit.
Tak jak napisałem w pierwszym zdaniu, oferta sprzedaży ma być konkretna i pełna. Sprzedający również musi trzymać dobry poziom.


Po czwarte: Na co uważać ??
Niektórzy sprzedawcy robią dużo zdjęć, ale wykonują je w taki sposób, aby coś ukryć. Na przykład gość ustawił łańcuch na 5-tej koronce kasety, która najczęściej zużywa się najwcześniej. Łańcuch na 5-tej zębatce, na zdjęciu zakrywa 4 koronką i nie jesteśmy wstanie precyzje określić stanu tych najczęściej używanych biegów. To jest niby szczegół, ale pozostałe zębatki mogą wyglądać dobrze i na ich podstawie możemy wyrobić sobie błędną opinię, że na tej kasecie jeszcze pojeździmy.
Inna sprawa to wgięcia na ramie, wytarcia lakieru. Rower tak można sfotografować, że nie będzie tego widać. Jak ktoś jest estetą, to po otrzymaniu roweru może go kłuć w oczy.
Kolejna rzecz, która mnie odstrasza od potencjalnych zakupów to zdania w opisie aukcji w stylu: "Tylny hamulec nie działa poprawnie, ale postaram się go ustawić" albo "Sprzedaję bez dekielka manetki od tylnej przerzutki. Gdzieś mi się zapodział w trakcie czyszczenia, ale jak go znajdę to dorzucę". Jeżeli sprzedający przed wystawieniem przedmiotu nie był wstanie zadać sobie trudu, żeby naprawić rower, czy uzupełnić braki, to nie liczyłbym że zrobi to jak znajdzie kupca. Zapomnijcie, że ustawi hamulec, albo cudownie odnajdzie dekielek od manetki. Takie teksty, to nic innego jest robienie ludzi w bambuko... "sprzedaje rower, prawie dobry". Nie ma "prawie", albo jest dobry, albo nie.


Co z serwisem tablica.pl (olx.pl), to też trochę podobne do allegro ??.
Do ogłoszeń lokalnych, gdy dochodzi do osobistego kontaktu ze sprzedającym, serwis tablica.pl jest OK. Można w ten sposób i samochód kupić. Wysyłki tanich przedmiotów pewnie też by przeszły. Inaczej sprawa się ma jak mamy zrobić przelew 400 złotych i dostać przedmiot kurierem. To jest ryzyko i nikt nie da gwarancji, że pieniądze nie przepadną. Dlatego najprościej poprosić sprzedającego z tablica.pl aby wystawił rower na allegro. Wiem że tamtejszy system ochrony kupujących nie działa idealnie, ale zawsze mamy większą pewność na ewentualne odzyskanie pieniędzy. 

 
                                                               *  *  *

Nie jest łatwo znaleźć przyzwoity rower, w przyzwoitych pieniądzach. Allegro pęką od marnych rowerów za wyśrubowane pieniądze. Jak patrzy się na oferty to czasami ma się wrażenie, że sprzedawcy upadli na głowę. Nie mówię, że mają sprzedawać za półdarmo, ale niech nie przeginają. Nie dziwię się, że te same rowery można znaleźć od tygodni i nikt nie chce ich kupić.
Po kilku tygodniach szukania roweru na allegro udało mi się w końcu trafić na dobrą ofertę, dobrego sprzedawcy. Postanowiłem zawalczyć i wziąłem udział w licytacji...
12 sek przed końcem aukcji, zostałem właścicielem używanego roweru. Czy jestem zadowolony z nowego nabytku ?. Jasne, że jestem i cieszę się jazdą.

P.S. Żeby była jasność, nie dostaje żadnych profitów za reklamowanie serwisu allegro.pl na tym blogu. Wybrałem ten sposób zakupu bo nie przepadam za lokalną giełdą, a po lombardach też mi się nie chce łazić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz